Świadczenia ZUS za granicą
Wypłata świadczeń ZUS za granicę
Czy ZUS wypłaca świadczenia dla osób przebywających poza granicami Polski? Zakład przewiduje taką możliwość, trzeba jednak spełnić kilka niezależnych od siebie warunków. Znaczenie może mieć rodzaj świadczenia, kraj do którego wyjechał świadczeniobiorca i kolejność podejmowanych przez niego działań. Sprawdź jakie świadczenia wypłaca się za granicę, w jakich krajach obowiązują opisane zasady i jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie ZUS za granicą.
Lista krajów, do których ZUS przekazuje świadczenia
Osoby mieszkające w państwie, z którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał międzynarodową umowę w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, mogą otrzymywać wybrane świadczenia emerytalne i rentowe z Polski. Aktualnie są to:
- wszystkie kraje Unii Europejskiej i Wielka Brytania,
- państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego handlu (EFTA) – Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia,
- państwa umowne, z którymi podpisano dwustronną umowę o zabezpieczeniach społecznych – Ukraina, USA, Turcja, Serbia, Mołdawia, Mongolia, Macedonia Północna, Korea Południowa, Kanada, Izrael, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Białoruś i Australia.
Świadczenia ZUS przekazywane za granicę
Jakie świadczenia mogą być wypłacane osobom przebywającym poza granicami Polski? Okazuje się, że nie wszystkie przyznane formy wsparcia będą przekazywane po wyjeździe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował listę kilku świadczeń, które należą się we wszystkich krajach z którymi urząd podpisał stosowną umowę. Świadczenia ZUS wypłacane za granicą to:
- emerytury (w tym pomostowe),
- renty rodzinne i z tytułu niezdolności do pracy,
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne (wyłącznie w krajach Unii Europejskiej / EFTA),
- kompensacyjne świadczenia dla nauczycieli,
- świadczenia dla kombatantów (we wszystkich krajach, również w tych, z którymi ZUS nie ma podpisanej umowy).
Komu należą się świadczenia ZUS za granicą?
Nie każdej osobie przebywającej za granicą przysługuje prawo do wypłaty świadczeń. Aby można było ubiegać się o wypłatę należności poza granicami Polski, trzeba upewnić się, że spełniono odpowiednie warunki. ZUS wypłaci środki, jeżeli interesant mieszkał za granicą w momencie uzyskania prawa do świadczenia i wyjechał z Polski na stałe dopiero po przyznaniu świadczenia. Wyjątkowym zasadom podlegają wyłącznie polscy kombatanci i osoby, które czasowo przebywają w Australii.
Postępowanie w sprawie świadczeń zagranicznych ZUS
Jakie kroki należy podjąć, by korzystać ze świadczeń ZUS poza granicami Polski? Sprawdź jakie dokumenty będą potrzebne i jak przebiega postępowanie w sprawie wypłaty świadczeń za granicą.
Wniosek o wypłatę świadczenia ZUS za granicę
Ubiegając się o świadczenie z ZUS poza granicami Polski, należy złożyć druk EZZ, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej za granicą. Należy podać w nim takie informacje jak:
- dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy (imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu),
- numer świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
- nazwa placówki ZUS, które realizuje wypłatę świadczeń,
- adres zamieszkania i korespondencyjny.
Dodatkowo należy wykazać dane dotyczące rachunku bankowego za granicą, wraz z danymi banku, w którym się znajduje. Dane o rachunku należy podawać ze zgodnością dla formatu elektronicznego przekazu ACH DIRECT DEPOSIT. Do transferu świadczeń na rachunek zagraniczny wymagane będzie podanie:
- imienia i nazwiska właściciela rachunku,
- pełnej nazwy i adresu banku,
- numeru rachunku bankowego (format IBAN),
- identyfikator banku w formacie BIC/SWIFT.
Jeżeli bank prowadzący rachunek świadczeniobiorcy korzysta ze wsparcia banku pośredniczącego, należy podać także:
- nazwę i adres banku pośredniczącego,
- kod identyfikacyjny banku pośredniczącego.
Wyjątkową sytuacją jest wypłata świadczeń na rachunek otwarty w USA. W takiej sytuacji konieczne do udostępnienia dane to:
- pełna nazwa właściciela rachunku,
- nazwa i adres banku macierzystego w USA,
- kod identyfikacyjny banku macierzystego w USA,
- numer posiadanego rachunku bankowego,
- rodzaj rachunku (bieżący lub oszczędnościowy).
Zmiana danych a wypłata świadczeń
Obowiązkiem świadczeniobiorcy jest informowanie urzędu o zmianie danych takich jak imię, nazwisko czy też adres i kraj zamieszkania. Gdy zmienia się numer rachunku bankowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zostać o tym poinformowany. W przeciwnym wypadku wypłata świadczeń zagranicznych ZUS zostanie wstrzymana. Na żądanie urzędu należy wypełnić i przesłać formularz ZUS-RZ-OZS-01 (oświadczenie o istnieniu dalszego prawa do pobierania świadczeń) w wersji odpowiedniej dla kraju zamieszkania świadczeniobiorcy.
Gdzie składa się wniosek o wypłatę świadczeń zagranicznych ZUS?
Dokumenty można złożyć w dowolnie wybranej placówce ZUS. Istnieje także możliwość bezpośredniego kontaktu z jednostką, która realizuje umowy międzynarodowe. Jeżeli osobista wizyta nie jest możliwa, dokumenty można przesłać pocztą do ZUS. Alternatywną opcją jest skorzystanie ze wsparcia pełnomocnika, co nie wymaga upoważnienia notarialnego.
Wypłata świadczeń zagranicznych ZUS
Jeżeli ZUS podejmie decyzję o wypłacie świadczeń zagranicznych, środki będą przekazywane na rachunek wskazany we wniosku. Może to być zarówno rachunek zagraniczny, jak i krajowy. Istnieje także możliwość przekazywania środków pocztą do osoby upoważnionej, która mieszka w Polsce. Osoby upoważnione to między innymi opiekunowie osób uprawnionych do emerytury lub renty, także małoletnich. Aktualnie nie wypłaca się świadczeń zagranicznych na konto zagraniczne należące do innej osoby niż świadczeniobiorca.
W jaki sposób wypłacane są zagraniczne świadczenia ZUS?
Świadczenia wypłacane są zawsze w walucie, która obowiązuje na terenie danego kraju. Ze względu na przewalutowanie, wysokość otrzymanych środków może się różnić od wartości w polskich złotych. Nie ponosi się jednak żadnych kosztów związanych z przekazaniem pieniędzy za granicę.
Kiedy ZUS wypłaca świadczenia zagraniczne?
W decyzji wydawanej przez ZUS podaje się pierwszy termin płatności. Od tego momentu świadczenia będą wypłacane każdego miesiąca. Dla świadczeń zagranicznych będzie to dzień przekazania należności do banku albo innej instytucji, która pośredniczy w wypłacie świadczeń.
Podatek od świadczeń zagranicznych ZUS
Środki przekazywane przez ZUS na zagraniczne konto nie podlegają opodatkowaniu. Wypłacane fundusze przekazuje się w wysokości brutto, chyba że postanowienia umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania stwierdzą inaczej. W takiej sytuacji fundusze pomniejsza się o zaliczkę na podatek dochodowy.
Przyznanie świadczeń a praca za granicą
Aby ZUS mógł przyznać emeryturę, trzeba rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Dotyczy to nie tylko krajowych umów, ale również tych podpisanych za granicą. Po przyznaniu prawa do emerytury, istnieje możliwość ponownego zatrudnienia się w tym samym zakładzie. W zależności od osiąganego przychodu, emerytura może ulec jednak zmniejszeniu lub zawieszeniu.
Czytaj więcej:
Świadczenia ZUS za granicą: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica/wyplata/transfer-swiadczen-dla-osob-zamieszkalych-za-granica
- 5Udostępnienia
- 5