Przelew emerytury z ZUS na konto
Aktualizacja 19 września 2022
Spora część klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal otrzymuje należne świadczenia w gotówce. Takie rozwiązanie jest w obecnych czasach stanowczo odradzane. Zanim przekaz pieniężny trafi w ręce beneficjenta, mija o wiele więcej czasu niż w przypadku przelewu emerytury na rachunek bankowy. Przechowywanie znacznej części środków w gotówce to także większe niebezpieczeństwo – emeryt może stać się ofiarą kradzieży. Z tego względu przelew emerytury z ZUS na konto powinien zainteresować każdą osobę pobierającą świadczenia.
ZUS wypłata emerytury na konto
Każdy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który składał wniosek o emeryturę przed 1 stycznia 2022 roku mógł zdecydować w jakiej formie pragnie otrzymywać należne świadczenia. Najpopularniejszą metodą była wypłata emerytury na konto, które posiada się w dowolnie wybranym banku. Spora część świadczeniobiorców zdecydowała się jednak na wypłatę emerytury ZUS w formie gotówki, którą każdego miesiąca dostarcza pracownik Poczty Polskiej. Alternatywną metodą było także odbieranie emerytury w placówce pocztowej.
Czy emerytura musi być na konto? ZUS zachęca do zmiany przyzwyczajeń emerytów i założenia konta banku, dzięki czemu instytucja będzie w stanie wypłacać emerytury na rachunek świadczeniobiorcy. To nie tylko o wiele szybsze rozwiązanie, ale też bezpieczniejsze. Dostęp do rachunku bankowego zapobiega kradzieży zgromadzonych środków bez danych umożliwiających autoryzację, czyli np. numeru PIN. Z tego względu, od 1 stycznia 2022 roku zmieniają się warunki wypłacania emerytury.
Obowiązkowe emerytury na konto 2022
Czy emeryt musi mieć konto bankowe? Zgodnie z treścią nowej ustawy przyjętej przez Radę Ministrów, emerytury przyznawane po raz pierwszy od 1 stycznia 2022 roku mają być obowiązkowo przekazywane na rachunek bankowy. Oznacza to, że emeryci tracą możliwość wyboru sposobu przekazywania świadczenia. Przelew emerytury z ZUS na konto staje się obowiązkowy dla wybranej grupy osób. Przepisy nie dotykają jednak osób, którym emeryturę przyznano już wcześniej – takie osoby mogą w dalszym ciągu odbierać emeryturę w gotówce.
Ustawa przewiduje pewne wyjątki. Jeżeli emeryt znajduje się w sytuacji, która znacząco utrudnia korzystanie z rachunku bankowego, może złożyć do ZUS wniosek o przekazywanie emerytury w postaci gotówki. Decyzja o takiej zmianie należy jednak do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest rozpatrywana indywidualnie.
Wniosek o przelew emerytury na konto
Jak załatwić w ZUS sprawę dotyczącą metody przekazywania emerytury? Jak przenieść emeryturę na konto? Przede wszystkim, należy posiadać aktywne konto w banku. Przelew emerytury z ZUS na konto zachęca osoby, które do tej pory nie posiadały rachunku do rozważenia ofert banków komercyjnych w Polsce.
Wyróżnia się dwa rodzaje rachunków, które są dostosowane do potrzeb różnych klientów. Podstawowym rodzajem rachunku jest ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy. Emeryci mogą zdecydować się jednak na rachunek PRP, czyli Podstawowy Rachunek Płatniczy. Jest on znacząco ograniczony w stosunku do ROR i pozwala na wykorzystanie tylko podstawowych funkcji rachunku bankowego.
Wniosek ZUS EZP
Druk EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce jest dokumentem, dzięki któremu emeryt może zadeklarować chęć otrzymywania świadczeń na rachunek bankowy. Dokument wykorzystuje się również w sytuacji, gdy numer rachunku uległ zmianie. Wystarczy zaznaczyć w formularzu, jakiego zakresu spraw dotyczy wniosek i uzupełnić pola odpowiednimi danymi, takimi jak numer rachunku czy imię i nazwisko jego właściciela.
Posiadając konto w banku, można już złożyć wniosek EZP do ZUS. W tym celu należy zwrócić się do oddziału emerytalno-rentowego wybranej placówki. Istnieje wiele metod na przekazanie dokumentu, takich jak:
- osobista wizyta w oddziale ZUS,
- przekazanie dokumentów pocztą,
- przekazanie dokumentów przez Internet (jeżeli emeryt posiada konto PUE ZUS),
- sporządzenie dokumentów w oddziale banku, gdzie pracownik pomoże sporządzić niezbędne druki,
- wykorzystanie bankowości elektronicznej (po sporządzeniu dokumentów, można je wydrukować i przekazać do ZUS lub przesłać w formie elektronicznej przez PUE).
Jak sprawdzić, czy ZUS wysłał pieniądze?
Emeryci mogą zastanawiać się, czy istnieje możliwość aby ustalić, czy ZUS przesłał już ich świadczenie. Przelew emerytury z ZUS na konto powinien zostać zrealizowany w ciągu 2-3 dni roboczych. Jeżeli na rachunek bankowy nie wpłynęła oczekiwana ilość środków, warto zalogować się do PUE i sprawdzić status wypłat w odpowiedniej zakładce. Wystarczy przejść do okna “Zasiłki – wypłaty i zwroty”, gdzie znajduje się kompletna lista środków przekazanych przez ZUS wraz z datami ich realizacji.
Wypłata emerytury na konto innej osoby
Czy ZUS może wypłacić emeryturę na rachunek, który nie należy do emeryta? Ponieważ niektórzy świadczeniobiorcy wykazują niechęć do założenia konta bankowego, mogą próbować uzyskać należne świadczenie na konto innych osób, na przykład swoich dzieci. ZUS nie zakłada jednak możliwości wypłaty emerytury na konto innej osoby. Z tego względu, emeryci składający wniosek o przyznanie świadczenia po 1 stycznia 2022 roku będą musieli posiadać własne konto bankowe (o ile nie złożoną wniosku, w którym przedstawią swoją wyjątkową sytuację uniemożliwiającą korzystanie z konta w banku).
Emerytura na konto córki lub syna
Czy emerytura może być przelana na konto innej osoby? Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pozwala na przypisanie emerytury do konta bankowego, które nie należy do emeryta. Rozwiązaniem może być jednak współwłaścicielstwo konta w banku – emeryt może założyć rachunek dzielony ze swoim dzieckiem, do którego oboje będą mieć dostęp. W takiej sytuacji wypłatą świadczenia z rachunku może zajmować się córka lub syn emeryta.
Emerytura na konto małżonka
ZUS nie przewiduje możliwości wypłaty świadczeń na konto innej osoby niż tej, której należą się owe świadczenia. Wyjątku nie stanowi nawet sytuacja, w której świadczeniobiorca pozostaje w związku małżeńskim. Podobnie jak w przypadku potomków, można jednak czerpać korzyści wynikające ze wspólnego rachunku bankowego. Wystarczy założyć współdzielone konto w banku, by współmałżonek mógł odbierać emeryturę ZUS za partnera.
Emerytura na konto po śmierci świadczeniobiorcy
Co dzieje się ze świadczeniem wypłacanym na rachunek bankowy po śmierci emeryta? Ponieważ takie środki nie powinny zostać przekazane, ZUS uznaje je za nienależnie pobrane świadczenie i będzie oczekiwać ich zwrotu. Instytucja posiada prawo żądania od banku zwrotu nienależnie wypłaconej sumy. Może również ubiegać się o uzyskanie informacji o osobach, które korzystały z konta osoby zmarłej. Żaden krewny, dziecko ani małżonek nie ma prawa do pobrania emerytury ZUS za zmarłego świadczeniobiorcę. Z tego względu instytucja powinna być poinformowana o śmierci emeryta bez zbędnej zwłoki.
Czytaj więcej:
ZUS wypłata emerytury na konto: https://www.zus.pl/wyplata-swiadczenia-na-rachunek-bankowy
- 3Udostępnienia
- 3