Niezrealizowane świadczenie ZUS
Ktoś z Twojej rodziny zmarł, a posiadał już prawo do renty lub emerytury? A może tylko zdążył złożyć wniosek w tej sprawie? Zastanawiasz się czy należy Ci się tzw. niezrealizowanie świadczenie po tej osobie? Podpowiadamy, komu przysługuje taki przywilej oraz jak się o niego ubiegać.
- 1. Co to jest niezrealizowane świadczenie z ZUS?
-
2.
Wniosek o niezrealizowane świadczenie ZUS
- 2.1. Kto może wnioskować o wypłatę niezrealizowanego świadczenia?
- 2.2. Jakie są potrzebne dokumenty?
- 2.3. Ile mamy czasu na złożenie dokumentów?
- 2.4. Gdzie i jak złożyć dokumenty?
- 2.5. Ile czeka się na informację od ZUS?
- 2.6. Podatki od niezrealizowanego świadczenia
- 2.7. Odwołanie od decyzji ZUS
- 2.8. Do kiedy można się wycofać z wniosku?
Co to jest niezrealizowane świadczenie z ZUS?
Jeżeli zmarła osoba, której dotyczy sprawa, przed śmiercią była uprawniona do jakiegoś świadczenia z ZUS, jednak nie zdążyła go pobrać lub jeszcze nie zostało ono jej wypłacone to właśnie jest to niezrealizowane świadczenie.
Dla przykładu – jeśli np. osoba ta zmarła w lutym, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłacił przysługującej jej emerytury, ponieważ został poinformowany o jej zgonie, to na wniosek członka rodziny, ZUS może zrealizować takie świadczenie. Można powiedzieć, iż będzie to wypłacona emerytura po śmierci emeryta.
Ponadto, jeśli zmarła osoba zdążyła jedynie złożyć stosowny wniosek o ustalenie renty lub emerytury, ale nie otrzymała jeszcze w tej sprawie decyzji np. z powodu prowadzonego postępowania, to również jest to niezrealizowane świadczenie ZUS.
Dodatkowo, w sytuacji gdy zmarła osoba posiadała już wcześniej prawo do świadczenia, lecz złożyła wniosek o ponowne ustalenie jego wysokości i odeszła jeszcze przed załatwieniem tej sprawy przez ZUS – należność jej przysługująca również może zostać wypłacona w ramach niezrealizowanych świadczeń.
Wniosek o niezrealizowane świadczenie ZUS
Wypłata niezrealizowanego świadczenia w razie śmierci osoby z jej rodziny następuje wyłącznie na wniosek zainteresowanego. W tym celu należy wypełnić formularz ENS i załączyć do niego stosowną dokumentację.
Kto może wnioskować o wypłatę niezrealizowanego świadczenia?
Prawo do pobrania niezrealizowanego świadczenia ZUS posiadają:
– w pierwszej kolejności: współmałżonek lub dzieci zmarłej osoby. Warunek jest taki, iż osoby te musiały prowadzić razem ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe.
– w drugiej kolejności: małżonkowie oraz dzieci, z którymi zmarły nie prowadził gospodarstwa domowego. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy brakuje małżonka lub dzieci, z którymi zmarła osoba prowadziła wspólne gospodarstwo domowe.
– w trzeciej kolejności – pozostali członkowie rodziny, uprawnieni do renty rodzinnej lub inni – utrzymujący osobę zmarłą w przypadku braku wymienionych wyżej małżonka oraz dzieci.
Jakie są potrzebne dokumenty?
Aby otrzymać należne świadczenie trzeba przedłożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zestaw następujących dokumentów:
– wspomniany powyżej wniosek o niezrealizowane świadczenie (wniosek ENS),
– odpis aktu zgonu – pod warunkiem, iż nie złożyłeś go już wcześniej np. starając się o przysługujący zasiłek na pochówek,
– jeśli jesteś dzieckiem zmarłego – Twój odpis aktu urodzenia,
– jeśli jesteś jego współmałżonkiem – odpis Waszego aktu małżeństwa,
– oświadczenie lub inne dowody, potwierdzające jednoznacznie, iż prowadziłeś wspólne gospodarstwo domowe z osobą zmarłą albo przyczyniałeś się do jej utrzymania.
Uwaga! Jeżeli nie masz możliwości wydruku wniosku, możesz pobrać go nieodpłatnie w każdej placówce ZUS.
Przeczytaj również: Co to jest ponowne przeliczenie emerytury ZUS?
Ile mamy czasu na złożenie dokumentów?
Jeśli chcesz otrzymać niezrealizowane świadczenie z ZUS, wniosek musisz złożyć w ciągu 12 miesięcy, licząc od daty śmierci osoby, której owo świadczenie przysługiwało.
Co istotne, po upływie wspomnianego okresu, Twoje roszczenia o wypłatę niezrealizowanych świadczeń wygasają. Jedyną alternatywą w tej sytuacji jest wcześniejsze złożenie stosownego wniosku do ZUS o dalsze prowadzenie postępowania w Twojej sprawie.
Przeczytaj również: Wiek emerytalny w Polsce
Gdzie i jak złożyć dokumenty?
Wniosek, wraz z dołączoną dokumentacją można złożyć w następujący sposób:
– bezpośrednio, w każdej placówce ZUS,
– za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz polskiego urzędu konsularnego,
– elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Uwaga! W przypadku bezpośredniego udania się do jednej z placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dopuszczalne jest także złożenie pełnej dokumentacji poprzez wyznaczonego pełnomocnika.
Przeczytaj również: Czym jest emerytura pomostowa?
Ile czeka się na informację od ZUS?
Organ jest zobowiązany wydać decyzję w sprawie niezrealizowanego świadczenia ZUS w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności, niezbędnej do wydania tejże decyzji.
Podatki od niezrealizowanego świadczenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych z przysługującego Ci świadczenia samodzielnie potrąci odpowiednią kwotę na podatek oraz odprowadzi go do właściwego urzędu skarbowego. Ponadto, na koniec roku prześle Ci informację o dochodach, tj. PIT-11, na podstawie której będziesz mógł rozliczyć się z podatku za wspomniane świadczenie.
Odwołanie od decyzji ZUS
Wnioskodawcy przysługuje odwołanie od nieprzychylnej decyzji organu. Należy je wnieść w sposób pisemny lub ustny do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która ową decyzję wydała. Odwołanie wnosi się do sądu okręgowego, w terminie miesiąca – licząc od dnia jej doręczenia. Postępowanie odwoławcze jest całkowicie zwolnione od opłat.
Do kiedy można się wycofać z wniosku?
Zainteresowany ma prawo wycofać swój wniosek w terminie nie późniejszym niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. Oznacza to sytuację, gdy nie zostało złożone odwołanie do sądu w przysługującym na to czasie.
Przy załatwianiu wszelkich niezbędnych formalności, aby uzyskać niezrealizowane świadczenie, możesz skorzystać z dostępnej porady pracowników ZUS. W tym celu powstało Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, gdzie można otrzymać pomoc w tej sprawie. Działa ono:
– pod numerem telefonu: 22 560 16 00,
– poprzez komunikator Skype na stronie: www.zus.pl lub pod zus_centrum_obslugi_tel
– za pośrednictwem e-maila: [email protected],
– przy pomocy czatu, na stronie internetowej: www.zus.pl.
Aktualne informacje na temat Infolinii ZUS
Konsultanci dostępni są we wszystkie dni robocze: od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.00–18.00.
Przeczytaj również: Dodatek do emerytury ZUS
Źródło: www.zus.pl/niezrealizowane-swiadczenie
- 2Udostępnienia
- 2