Ponowne przeliczenie emerytury ZUS
Aktualizacja 11 lipca 2022
W ZUS przeliczanie emerytur to proces, który pozwala świadczeniobiorcom podwyższyć kwotę należnej emerytury. Wystarczy dostarczyć kilka dokumentów, by ZUS ponownie przeliczył emeryturę zgodnie z opisanymi poniżej zasadami. Sprawdź jak wygląda wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury online.
Co to jest ponowne przeliczenie emerytury ZUS?
Osoby pobierające emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą zgłosić do ZUS prośbę o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia. Taka sytuacja może być uzasadniona wejściem w posiadanie dokumentu, który potwierdzi nieuwzględnione wcześniej okresy składkowe. Wyróżnia się również kilka innych sytuacji, w których ponowne przeliczenie może wiązać się z korzyściami dla emerytów. Dowiedz się więcej o przeliczaniu emerytury ZUS.
Kto może ubiegać się o ponowne przeliczenie emerytury?
Emeryci i renciści posiadający już ustalone prawo do pobierania świadczenia mogą zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie w przypadku, gdy:
- składając wniosek o przyznanie emerytury nie dysponowali kompletnym zestawem dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, które podwyższają wysokość należnego świadczenia
- mają możliwość przedstawienia udokumentowanych zarobków, które uzyskali po przyznaniu emerytury lub renty albo sprzed przejścia na emeryturę
- po ustaleniu prawa do emerytury lub renty kontynuowały pracę lub opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne ZUS
Emerytura może zostać przeliczona według starych lub nowych zasad, w zależności od tego, jak zostało obliczone wcześniejsze prawo do świadczeń.
Przeliczanie emerytury według starych zasad
Przy przeliczaniu emerytury ZUS ustalonej uprzednio zgodnie ze starymi przepisami, największe znaczenie ma kontynuacja aktywności zawodowej lub jej brak. Zasady obliczania nowej wysokości świadczenia będą zupełnie różne.
Przeliczanie emerytury dla emeryta nieaktywnego zawodowo
Przeliczenie emerytury zostanie przeprowadzone przez ZUS w sytuacji, gdy do wniosku zostaną dołączone nieznane wcześniej dowody dokumentujące okresy składkowe. W takiej sytuacji do obliczonego wcześniej stażu zostaną doliczone najnowsze okresy ubezpieczenia. Znaczenie mogą mieć także dokumenty potwierdzające wysokość zarobków za lata sprzed przyznania emerytury. Za każdy miesiąc zostanie doliczone dodatkowo 1,3% podstawy wymiaru świadczenia.
Dokumenty mogą zostać złożone w dowolnym momencie. Jeżeli uda się potwierdzić jedynie okres zatrudnienia, ale bez informacji o składkach i zarobkach, ZUS przyjmie za ten okres wynagrodzenie minimalne proporcjonalne do czasu zatrudnienia. Wniosek o przeliczenie emerytury ZUS można złożyć także w momencie ustalenia prawa do emerytury przed 2009 rokiem, ale nie można było udokumentować zarobków za lata zatrudnienia na etacie. Składając taki wniosek nie trzeba dołączać dodatkowych dokumentów – za ten okres ZUS także przyjmie kwotę minimalnego wynagrodzenia i ponownie ustali wysokość emerytury.
Przeliczanie emerytury dla emeryta aktywnego zawodowo
W ZUS przeliczenie emerytury możliwe jest także dla pracujących. Emeryci podejmujący się pracy zawodowej podlegający przy tym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym mogą złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem okresów składkowych. Dokument można złożyć po zakończeniu kwartału kalendarzowego, ale nie częściej niż raz w roku.
Świadczenie może być przeliczone także w sytuacji, gdy emeryt nadal pracuje i osiąga wynagrodzenie które ma wpływ na jego wysokość podstawy wymiaru.
Wniosek składa się o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków osiągniętych w ciągu 20 wybranych lat kalendarzowych w których podlegało się ubezpieczeniu, albo 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20, które dodatkowo poprzedzają rok złożenia wniosku o emeryturę. Podstawa wymiaru i wysokość emerytury będzie obliczona przy zastosowaniu kwoty bazowej która została ostatnio przyjęta do obliczenia wysokości świadczenia.
Przeliczanie emerytury według nowych zasad
Zgłoszone do ZUS ponowne przeliczenie emerytury może być zrealizowane także w inny sposób. Emerytura będzie przeliczona na nowych zasadach, jeżeli:
- po przyznaniu świadczenia emeryt kontynuował pracę lub podlegał ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z innego tytułu
- emeryt wszedł w posiadanie nowych dowodów, które będą miały wpływ na wysokość kapitału początkowego (ponieważ dotyczą okresów składkowych lub wynagrodzenia za okresy sprzed przyznania emerytury)
W przypadku gdy po przyznaniu emerytury kontynuowano pracę albo podleganie ubezpieczeniom rentowym i emerytalnym, trzeba złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury. Tym razem zostaną uwzględnione składki zapisane na koncie ZUS świadczeniobiorcy po przyznaniu mu emerytury.
Jak przebiega przeliczenie emerytury ZUS według nowych zasad?
Składki które udało się zgromadzić po rozpoczęciu pobierania emerytury zostaną podzielone przez średnie dalsze trwanie życia. Ta wartość zostanie ustalona w dniu złożenia wniosku o przeliczenie emerytury ZUS. Pod uwagę będą brane tylko i wyłącznie te składki, które były zapisywane na posiadanym koncie od miesiąca w którym pierwszy raz pobrano emeryturę do miesiąca złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Warto wziąć pod uwagę, że składki podlegają waloryzacji.
Wniosek o ponowne przeliczenie można złożyć w sytuacji, gdy zakończył się już rok kalendarzowy i emeryt kontynuuje zatrudnienie. W przypadku gdy zatrudnienie dobiegło końca, wniosek o przeliczenie emerytury ZUS można złożyć bezpośrednio po jego ustaniu.
FAQ - Często zadawane pytania
-
Emeryci często zastanawiają się, czy ich świadczenie może ulec zmniejszeniu po złożeniu wniosku o ponowne przeliczenie. Okazuje się, że ZUS przewidział taką okoliczność i uniemożliwił osiągnięcie niekorzystnego efektu. W sytuacji gdy po przeliczeniu obliczone świadczenie będzie niższe od aktualnego, emerytura nadal będzie wypłacana w dotychczasowej wysokości.
Czytaj więcej:
ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/przeliczanie-emerytur-i-rent
- 5Udostępnienia
- 5