Ile można dorobić do emerytury od 1 września 2022?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, że od 1 września 2022 roku zaczną obowiązywać nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów. Jak zmienią się limity dorabiania dla pracujących świadczeniobiorców, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego? Sprawdź, kogo dotyczą nowe limity dorabiania do emerytury i renty od 1 września 2022 roku.
Zmiana limitów dla dorabiających emerytów i rencistów
Zgodnie z nowymi rozporządzeniami ZUS, od 1 września 2022 roku zmieniają się limity dorabiania do emerytury i renty. Oznacza to, że kwoty graniczne zmniejszające lub zawieszające wypłacanie świadczeń ulegają korekcji. Zmiany dotyczą pracujących emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.
Na mocy nowych przepisów, kwota jaką można dorobić do świadczeń ulega zmniejszeniu o kilkadziesiąt złotych. Decyzja ZUS uzasadniona jest faktem, że w drugim kwartale 2022 roku spadły płace. Z tego względu kwota, jaką można dorobić do emerytury ZUS także powinna ulec zmniejszeniu. Mimo wszystko warto pamiętać, że nowe limity ustalane są co trzy miesiące i sytuacja może ulec zmianie w przyszłości.
Od kiedy nowe limity dorabiania do emerytury i renty?
Przepisy zaczynają obowiązywać od 1 września 2022 roku. Z nowymi limitami zaleca się zapoznać przede wszystkim tym osobom, które pracują i jednocześnie pobierają świadczenia emerytalne i rentowe, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Szczególną uwagę na to, ile może dorobić emeryt w 2022 roku powinni zwrócić pracownicy dorabiający na granicy poprzednich limitów. To wyjątkowo ważne, ponieważ zarobki przekraczające pewne progi mogą doprowadzić do zmniejszenia lub zawieszenia wypłacanych świadczeń.
Ile może dorobić emeryt i rencista – kwoty od września 2022
Ile można dorobić do emerytury od 1 września 2022? Wyróżnia się dwie graniczne kwoty, których przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłacania świadczeń emerytalnych i rentowych. Od 1 września do 1 grudnia 2022 roku, limity ZUS prezentują się następująco:
- 4 309,40 zł brutto – pierwszy próg przychodu, który wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Jego przekroczenie zmniejsza świadczenie wypłacane za miesiąc, w którym osiągnęło się przychód większy od tej kwoty. Jeżeli osiąga się niższe przychody, świadczenie zostanie wypłacone w całości.
- 8 003,20 zł brutto – drugi próg przychodu, który wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września 2022 roku ZUS zawiesi wypłatę świadczeń za miesiąc, w którym przychód dorabiającego emeryta lub rencisty (poniżej wieku emerytalnego) przekroczy tę kwotę.
Kogo nie dotyczą nowe limity dorabiania do emerytury ZUS?
Zawieszenie lub zmniejszenie nie dotyczy wszystkich emerytów. Kwoty graniczne zostały przewidziane dla świadczeniobiorców, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Oznacza to, że emeryci i renciści, którzy przekroczyli wiek 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Bez względu na to ile wynoszą przychody emeryta, wysokość świadczenia nie zostanie zmniejszona. Limit zarobkowy ZUS nie dotyczy również świadczeniobiorców:
- pobierających emeryturę częściową,
- pobierających rentę inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie lub innym miejscu odosobnienia (lub pobierających rentę rodzinną po takiej osobie),
- pobierających rentę inwalidy wojskowego z tytułu służby wojskowej (lub pobierających rentę rodzinną po żołnierzu, którego śmierć miała związek ze służbą).
Które świadczenia ZUS mogą zostać zmniejszone lub zawieszone?
Pracujący świadczeniobiorcy, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego mogą utracić prawo do wypłacania w pełnym wymiarze takich świadczeń jak:
- emerytura,
- emerytura pomostowa,
- renta z tytułu niezdolności do pracy (także uzyskana z powodu wypadku przy pracy, choroby zawodowej lub wypadku w drodze do lub z pracy),
- renta rodzinna,
- renta inwalidy wojskowego,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Jeżeli pobierasz świadczenia, pracujesz i nie osiągnąłeś jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, zmiany limitów dorabiania w ZUS mogą dotyczyć także Ciebie. Skonsultuj się z doradcą przez infolinię ZUS i sprawdź, czy powinieneś podjąć odpowiednie działania. Jeżeli Twoje przychody przekraczają próg, dowiedz się, czy korzystniejsze będzie podpisanie nowej umowy na niższą kwotę, czy obniżenie świadczeń emerytalnych.
Czytaj więcej:
Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września 2022 roku: https://www.zus.pl/-/od-wrze%C5%9Bnia-nowe-limity-dla-pracuj%C4%85cych-rencist%C3%B3w-i-emeryt%C3%B3w?redirect=%2F
- 2Udostępnienia
- 2