Okresy składkowe i nieskładkowe przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS
Aktualizacja 20 lipca 2022
Co to jest okres składkowy i nieskładkowy ZUS? Czy okresy składkowe mają znaczenie przy obliczaniu wysokości świadczeń? Jakie okresy składkowe i nieskładkowe są brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS? Dowiedz się więcej o dokumentowaniu okresów składkowych i nieskładkowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co ZUS bierze pod uwagę ustalając wysokość emerytury?
Osoby ubezpieczone w ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego mają prawo do pobierania świadczeń. W zależności od pewnych czynników, wysokość wypłacanej emerytury może się jednak różnić. Najważniejszym z nich jest łączny czas aktywności zawodowej, pobierania świadczeń oraz innych zasiłków, czyli suma okresów składkowych i nieskładkowych.
Okresy składkowe w ZUS mają kluczowe znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytury i są analizowane w pełnym wymiarze, ale okresy nieskładkowe także mogą mieć wpływ na ostateczną kwotę. Zalicza się je do okresów składkowych w wymiarze nie większym niż 33% udokumentowanych okresów składkowych.
Czym jest okres składkowy?
Za okres składkowy przyjmuje się czas aktywności zawodowej oraz jej braku. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
- okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (do 31 grudnia 1998),
- okresy opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne (od 1 stycznia 1999),
- czas w którym nie istniał obowiązek opłacania składek (przed 15 listopada 1991)
oraz wiele innych okoliczności, których dokładna lista została opisania poniżej. Za okres składkowy można więc uznać czas pracy ubezpieczonego, wraz z uwzględnieniem konkretnych sytuacji przewidzianych przez urząd.
Pobierz:
Dokumentowanie okresów składkowych
Jak sprawdzić okres składkowy w ZUS? Wystarczy ustalić zakres dat, w którym prowadzona była aktywność zawodowa. Ponieważ okresy składkowe dotyczą czasu pracy, najlepszym sposobem na jego udokumentowanie jest złożenie dokumentów potwierdzających realizację obowiązków zawodowych. Za dokument potwierdzający okres składkowy uznaje się:
- umowę o pracę
- zaświadczenie pracodawcy
- świadectwo pracy
- legitymację ubezpieczeniową
- opinię o pracy
- wpis w starym dowodzie osobistym
- legitymacje związków zawodowych, służbowe
- różnego rodzaju pisma kierowane do pracownika przez pracodawcę
- zeznania świadków (tylko w wyraźnie podkreślonych przez urząd sytuacjach)
Co to jest okres nieskładkowy ZUS?
Wielu ubezpieczonych zastanawia się, co to są okresy nieskładkowe w ZUS. Okres nieskładkowy to czas, w którym nie płacono składek na ubezpieczenia społeczne. Wyróżnia się jednak kilka sytuacji, w której taka okoliczność musi zostać uwzględniona przy obliczaniu wysokości emerytury ZUS.
Pobierz:
Dokumentowanie okresów nieskładkowych
Osoby które ubiegają się o prawo do pobierania emerytury muszą udokumentować wybrane okresy nieskładkowe ZUS. W celu udokumentowania owych okresów można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
- zaświadczenia pracodawców
- zaświadczenia wystawiane przez uczelnie
- zaświadczenia urzędów pracy
- decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- dyplomy ukończenia szkoły wyższej
Równoległe okresy składkowe i nieskładkowe
W sytuacji gdy u ubezpieczonego występuje w tym samym czasie okres składkowy i nieskładkowy, przy obliczaniu emerytury Zakład Ubezpieczeń Społecznych weźmie pod uwagę korzystniejszą dla emeryta opcję. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc udokumentowanie zarówno okresów składkowych, jak i nieskładkowych, by zapewnić sobie największą możliwą wysokość emerytury.
Okresy uwzględniane w podwójnym wymiarze
Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala prawo do emerytury zgodnie ze starymi zasadami, wybrane okresy aktywności zawodowej zostaną policzone podwójnie. Dotyczy to okresów:
- działalności kombatanckiej,
- podlegania represjom wojennym,
- pracy pod przymusem,
- osadzenia w więzieniach na terenie Polski za działalność polityczną po skazaniu lub bez wyroku po 31 grudnia 1955,
- internowania na podstawie dekretu o stanie wojennym.
Trzeba pamiętać, że podwójne okresy nie mają znaczenia przy ustalaniu wysokości emerytury, a jedynie prawa do jej pobierania.
Niezaliczane okresy ubezpieczenia ZUS
Czy istnieją sytuacje, w których osoba udokumentowała okres składkowy ale nie został on uznany przez ZUS? Jeżeli ubezpieczony miał obowiązek opłacania składek w swoim imieniu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub był współpracownikiem takiej osoby, ale nie opłacił składek w danym okresie, to nie zostanie on uznany przez ZUS. Wszystkie należne składki muszą zostać pokryte.
Pobierz:
Lista okresów składkowych i nieskładkowych
Czytaj więcej:
Druki ZUS okresy składkowe i nieskładkowe: https://www.zus.pl/okresy-skladkowe-i-nieskladkowe
- 2Udostępnienia
- 2