Zasiłek Macierzyński ZUS: Urlop Uzupełniający 2023
Od 19 marca 2025 roku w życie wchodzą nowe przepisy, które są odpowiedzią na potrzeby rodziców wcześniaków oraz dzieci, które po urodzeniu wymagają hospitalizacji. Dzięki zmianom, rodzice będą uprawnieni do skorzystania z dodatkowej formy wsparcia – uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wraz z przysługującym zasiłkiem macierzyńskim za ten czas.
**Kto może skorzystać z nowego rozwiązania?**
Uzupełniający urlop macierzyński skierowany jest do:
– Rodziców, których dzieci przyszły na świat przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.
– Ubezpieczonych rodziców zastępczych – z wyłączeniem rodziców zawodowych – którzy przyjęli dziecko na wychowanie.
– Osób, które wzięły dziecko na wychowanie i starają się o jego przysposobienie.
**Jak ustalany będzie okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?**
Czas trwania zasiłku macierzyńskiego zależny będzie od:
– Tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko.
– Masy urodzeniowej dziecka.
– Czasu hospitalizacji dziecka.
Przewiduje się, że w przypadku urodzenia przed 28. tygodniem ciąży lub z masą niższą niż 1000 g, rodzice otrzymają dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, do końca 15. tygodnia po porodzie. Jeżeli dziecko urodzone jest po 28. tygodniu ciąży do 37. tygodnia i waży powyżej 1000 g, przysługiwać będzie tydzień uzupełniającego urlopu za każdy tydzień hospitalizacji do 8. tygodnia po narodzinach. Dodatkowe wsparcie mogą również uzyskać rodzice dzieci urodzonych na czas (po 37. tygodniu), których pobyt szpitalny trwał co najmniej 2 dni od 5. do 28. dnia życia.
W sytuacji, gdy na świat przychodzi więcej niż jedno dziecko, przy ustalaniu długości zasiłku brane będą pod uwagę dziecko z najniższą masą urodzeniową i najdłuższym okresem hospitalizacji.
**Wysokość zasiłku macierzyńskiego**
Zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu będzie wynosił 100% podstawy wymiaru. Ważne jest, aby pamiętać, że uzupełniający urlop macierzyński zostanie udzielony jednorazowo i nie będzie możliwości podzielenia go na części.
**Kiedy i jak złożyć wniosek?**
Prawo do korzystania z urlopu nabywa się po wykorzystaniu standardowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na jego warunkach. Wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć przed końcem tego urlopu, dołączając:
– Zaświadczenie o czasie pobytu dziecka w szpitalu.
– Wniosek o zasiłek macierzyński (ZAM).
– Zaświadczenie płatnika składek.
Zaktualizowane dokumenty są dostępne na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w platformie PUE/eZUS od daty wejścia w życie nowych przepisów. Liczba rodziców korzystających z zasiłku macierzyńskiego w 2024 roku wyniosła blisko 568 tysięcy osób.
Więcej informacji na temat nowych regulacji dotyczących zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego można znaleźć na stronie www.zus.pl.