Ostatni termin na złożenie wniosku o świadczenie postojowe
4 sierpnia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zbliża się ostatni termin na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Sprawdź komu należy się świadczenie postojowe ZUS, jak je uzyskać i jakie ulgi oferuje przedsiębiorcom Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Do kiedy można złożyć wniosek o postojowe ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 16 sierpnia 2022 roku upływa ostatni termin na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Ze świadczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy i inne osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których działalność gospodarcza odczuła skutki pandemii COVID-19. W ZUS postojowe było jednym z najbardziej pożądanych świadczeń.
Termin 16 sierpnia 2022 został ustalony 16 maja 2022 roku, gdy zakończył się w Polsce stan epidemii. Od tego momentu przedsiębiorcy mieli dodatkowe trzy miesiące na złożenie wniosku o świadczenie postojowe do ZUS. Dokumenty, które zostaną odrzucone po przesłaniu ich do ZUS w terminie późniejszym niż 16 sierpnia to:
- RSP-D,
- RSP-DD, RSP-DD6,
- RSP-DK, RSP-DB,
- RSP-C,
- RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6,
- RSP-SK.
Ile wynosi świadczenie postojowe ZUS 2022?
Świadczenie postojowe przyznaje się w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na terenie Polski w roku 2020. Przedsiębiorcy mogą liczyć więc na dodatkowe 2080 złotych. Wyjątek stanowią podmioty rozliczające się w formie karty podatkowej i zwolnione z opłacania podatku VAT. W tym przypadku udzielone przez ZUS postojowe wynosi 1300 złotych.
Złożenie wniosku o świadczenie postojowe ZUS to nie wszystko. W zależności od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, trzeba będzie również spełnić kilka innych, dodatkowych warunków. Złożenie odpowiedniego dokumentu będzie jednak podstawą uzyskania postojowego ZUS w 2022 roku.
Dodatkowe dokumenty przy wniosku o świadczenie postojowe
Od 1 lipca 2022 roku świadczenie zmieniło swój status. Otrzymanie wsparcia urzędu uznaje się teraz za formę pomocy publicznej de minimis. Z tego względu, aby uzyskać dodatkowe środki z urzędu trzeba złożyć dodatkowe dokumenty:
- oświadczenie RPD o wielkości pomocy de minimis pobranej w ciągu ostatnich 3 lat,
- oświadczenie RD-2 w przypadku, gdy nie pobrano żadnej formy pomocy publicznej de minimis (istnieje możliwość utworzenia go przez PUE i dołączenia do wniosku o postojowe ZUS),
- RFD, czyli formularz informacji wymaganych przy ubieganiu się o udzielenie pomocy de minimis (brak dołączonego dokumentu RFD skutkuje odrzuceniem wniosku o świadczenie postojowe ZUS).
Czytaj więcej:
Informacja de minimis przy świadczeniu postojowym ZUS: https://zus-info.pl/do-wniosku-o-swiadczenie-postojowe-trzeba-dolaczyc-informacje-dotyczace-pomocy-de-minimis/
- 5Udostępnienia
- 5