Jednorazowe świadczenie pieniężne ZUS dla poszkodowanych w katastrofie ekologicznej na Odrze
Aktualizacja 15 maja 2023
Zgodnie z oficjalnym komunikatem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy dotknięci katastrofą ekologiczną na Odrze będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie ZUS. Już od 30 września 2022 roku rusza nabór wniosków o przyznanie jednorazowego świadczenia. Komu należą się dodatkowe środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Kto otrzyma dodatkowe 3010 zł na pracownika?
Świadczenie ZUS dla dotkniętych katastrofą ekologiczną na Odrze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już od 30 września wejdą w życie przepisy regulujące przyznawanie jednorazowego świadczenia ZUS dla przedsiębiorców. Celem udzielanego wsparcia jest ograniczenie skutków ekonomicznych za sierpień 2022 roku, z którymi musiały liczyć się pewne branże ze względu na katastrofę ekologiczną na Odrze. Jednorazowe świadczenie ZUS zostało sklasyfikowane jako pomoc de minimis.
Ile wynosi jednorazowe świadczenie ZUS?
To już pewne: ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Jaka jest wysokość pomocy dla przedsiębiorców po katastrofie na Odrze? Świadczenie przyznawane przedsiębiorcom w ramach pomocy de mininis za szkody poniesione ze względu na katastrofę ekologiczną na Odrze wynosi 3010 zł za każdą osobę ubezpieczoną. Warunkiem jest zgłoszenie tych osób do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w terminie do 31 lipca 2022 roku, z datą powstania tytułu ubezpieczenia nie późniejszą niż 1 lipca 2022 roku. Znaczenie ma także fakt pozostawania w tych ubezpieczeniach do 31 sierpnia 2022 roku.
Świadczenie wypłacane będzie tylko w jednej kwocie, która stanowi sumę świadczeń za ubezpieczonych spełniających opisane wyżej warunki.
Komu należy się jednorazowe świadczenie ZUS?
Świadczenie zostało przygotowane z myślą o udzielaniu pomocy tym przedsiębiorcom, których branża najbardziej ucierpiała ze względu na trudną sytuację ekologiczną na rzece Odra. Kto może ubiegać się o jednorazowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Na dodatkowe fundusze mogą liczyć przedsiębiorstwa z branży:
- turystycznej (noclegi, hotele, organizacja turystyki),
- gastronomicznej (bary, restauracje, ruchome placówki gastronomiczne),
- sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wypożyczalnie transportu wodnego),
- rybnej (rybołówstwo, chów i hodowla ryb, sprzedaż ryb i skorupiaków),
- transportowej (transport wodny śródlądowy).
Sprawdź pełną listę kodów PKD – kliknij rozwijaną listę poniżej:
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać jednorazowe świadczenie ZUS?
Prawo do złożenia wniosku o jednorazowe świadczenie ZUS przysługuje przedsiębiorcom, którzy na 31 lipca 2022 swoją działalność prowadzili na terenie powiatów pozostających w bezpośrednim sąsiedztwie Odry. Jeżeli rzeka przepływa przez powiat w którym przedsiębiorca prowadzi się działalność, może złożyć wniosek o udzielenie świadczenia. Takie prawo posiadają także mieszkańcy powiatów pozostających w bliskim sąsiedztwie rzeki.
Sprawdź pełną listę powiatów – kliknij rozwijaną listę poniżej:
Ostatecznie, lista warunków upoważniających do przyznania jednorazowego świadczenia ZUS prezentuje się następująco:
- rodzaj prowadzonej działalności na 31 lipca 2022 (wyróżnionej odpowiednim kodem PKD) został wymieniony w liście branż uprawnionych do pobrania świadczenia,
- do 31 lipca zgłoszono w ZUS adres prowadzenia działalności znajdujący się na terenie gminy wymienionej w liście,
- w terminie od 31 lipca 2022 przedsiębiorca pozostawał zgłoszony w ZUS jako płatnik składek nie później niż od 1 lipca 2022,
- w sierpniu 2022 roku uzyskany przychód z prowadzonej działalności był niższy o co najmniej 50% względem lipca lub czerwca 2022 roku (albo sierpnia 2021 roku),
- od 31 lipca zgłoszono co najmniej jedną osobę do ubezpieczeń społecznych z datą powstania ubezpieczeń nie przekraczającą daty 1 lipca 2022 roku, a co najmniej jedna osoba pozostawała ubezpieczona do 31 sierpnia 2022 roku.
Wniosek o jednorazowe świadczenie pieniężne ZUS dla poszkodowanych w katastrofie ekologicznej na Odrze
Wniosek o jednorazowe świadczenie może być złożone tylko i wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Aby uzyskać dodatkowe środki finansowe w ramach pomocy de minimis, należy złożyć wniosek RJS w terminie od 30 września do 31 grudnia 2022 roku. Jeżeli ZUS wykaże nieprawidłowości w złożonym wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą poprzez pismo na jego profilu PUE lub prześle je pocztą.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, na rachunek bankowy wprowadzony do konta PUE zostanie przelana odpowiednia kwota świadczenia. Pojawi się także informacja o przelaniu środków na profilu PUE przedsiębiorcy wraz z zaświadczeniem o otrzymaniu pomocy de minimis.
Jeżeli ZUS odmówi wypłaty świadczenia, negatywna odpowiedź zostanie wydana jako decyzja. Dokument potwierdzający odmowę zostanie przesłany na profil PUE przedsiębiorcy. Od negatywnej decyzji można się jednak odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS. Przedsiębiorca ma na to miesiąc od otrzymania negatywnej decyzji.
Jakie dane należy przekazać we wniosku RJS?
Płatnik składek w składanym dokumencie powinien przekazać informacje wymagane w sytuacji ubiegania się o pomoc publiczną de minimis. Na podstawie udzielonych informacji ZUS podejmie decyzję, czy świadczenie może zostać wypłacone. Przedsiębiorca musi przedstawić:
- wielkość swojego przedsiębiorstwa,
- informacje o powiązaniach z innymi przedsiębiorcami,
- informacje o okolicznościach powstania przedsiębiorstwa,
- datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,
- formę prowadzonej działalności,
- otrzymane uprzednio wsparcie w postaci de minimis za lata 2020-2021.
Czytaj więcej:
Jednorazowe świadczenie pieniężne ZUS dla dotkniętych katastrofą ekologiczną na Odrze: https://www.zus.pl/-/jednorazowe-%C5%9Bwiadczenie-pieni%C4%99%C5%BCne-w-zwi%C4%85zku-z-sytuacj%C4%85-ekologiczn%C4%85-na-odrze?redirect=%2F
- 2Udostępnienia
- 2