Jak przekazać dokumenty do ZUS?
W jaki sposób można przekazywać dokumenty do ZUS? Metody przesyłania dokumentów dla płatników składek. Sprawdź jak przekazać dokumenty do ZUS w formie papierowej i elektronicznej, gdy rozliczasz więcej lub mniej niż 5 osób.
Wysłanie dokumentów do ZUS dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie papierowej lub elektronicznej. Druki powinny zawierać najważniejsze informacje nie tylko o pracownikach, ale też zgłoszonych członkach ich rodzin oraz o samych przedsiębiorcach. Ostateczna forma składania druków zależy jednak od liczby osób, za które rozlicza się składki. Przekazanie dokumentu w innej formie niż określona przepisami jest dla urzędu jednoznaczne z nieprzekazaniem dokumentów. Taka sytuacja może natomiast wiązać się z karą grzywny do 5 000 zł.
Przekazywanie dokumentów do ZUS w formie papierowej
Płatnik może przekazywać dokumenty do ZUS w formie papierowej, jeżeli rozlicza składki za 5 lub mniej osób. Dokumenty mogą być dostarczone osobiście przez przedsiębiorcę, osobę uprawnioną na podstawie pełnomocnictwa lub przesłane pocztą. Bez względu na wybraną formę dostarczenia druków, zamieszczone w nich informacje muszą pozostawać zgodne ze stanem faktycznym.
Przekazywanie dokumentów do ZUS w formie elektronicznej
Jeżeli płatnik rozlicza składki za więcej niż 5 osób, zostaje zobowiązany do przekazywania dokumentów do ZUS w formie elektronicznej. W tym celu może skorzystać z programu Płatnik, który generuje dokumenty ubezpieczeniowe na podstawie wprowadzonych do niego danych. Program jest dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Korzystając z programu Płatnik będzie możliwe również:
- importowanie danych z systemu kadrowo-płacowego,
- weryfikacja zestawów przesyłanych dokumentów,
- dostęp do danych na koncie płatnika składek,
- przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych (o ile płatnik posiada certyfikat kwalifikowany),
- automatyczne generowanie informacji miesięcznych i rocznych dla ubezpieczonych,
- zweryfikowanie i ujednolicenie swoich danych z bazą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Alternatywną metodą dostępną dla płatników zatrudniających mniej niż 100 pracowników jest przekazywanie dokumentów przez Aplikację ePłatnik. Internetowy odpowiednik programu Płatnik jest powiązany z profilem płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aplikacja ePłatnik umożliwia także:
- zgłoszenie osób do ubezpieczeń,
- rozliczenie składek,
- wypełnienie i przesłanie dokumentów rozliczeniowych (należy je podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP albo podpisem osobistym w postaci e-dowodu)
Kiedy nie trzeba przekazywać dokumentów do ZUS w formie elektronicznej?
Wszyscy płatnicy rozliczający więcej niż 5 osób muszą przesyłać dokumenty w formie elektronicznej. Wyróżnia się jednak uzasadnione, zaakceptowane przez dyrektora wybranego oddziału ZUS przypadki, w których forma przekazywania dokumentów może być inna. W takiej sytuacji przekazywanie dokumentów realizuje się:
- w formie papierowej,
- na informatycznych nośnikach danych, takich jak jak przykład płyty CD, o ile dokumenty zostały wygenerowane z programu Płatnik lub innego systemu (zgodność oprogramowania z wymaganiami ZUS musi zostać potwierdzona).
Czytaj więcej:
Sposób przekazywania dokumentów do ZUS: https://www.zus.pl/firmy/sposob-przekazywania-dokumentow
- 2Udostępnienia
- 2