Rozliczenie świadczenia przedemerytalnego ZUS
Jak rozliczają się osoby, które pobierają świadczenie przedemerytalne ZUS? Ile można dorobić do świadczenia przedemerytalnego? Sprawdź jak wygląda roczne i miesięczne rozliczenie przychodu dla osób pobierających świadczenie przedemerytalne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kto rozlicza się ze świadczenia przedemerytalnego ZUS?
Obowiązek corocznego rozliczania się z dochodów dotyczy osób, które jednocześnie pobierają świadczenie przedemerytalne i osiągają przychody. ZUS kontroluje przychód świadczeniobiorcy, ponieważ w zależności od jego zarobków może zmienić się wysokość funduszy pobieranych z urzędu. Zbyt duże zarobki mogą także całkowicie pozbawić interesanta praw do świadczenia przedemerytalnego.
Jak rozlicza się świadczenie przedemerytalne?
Wyróżnia się dwa sposoby rozliczania świadczeń przedemerytalnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozlicza świadczeniobiorcę w systemie miesięcznym albo rocznym, w zależności od tego, który wariant okaże się bardziej korzystny dla interesanta. Jeżeli osiąga się przychód, do końca maja każdego roku należy przekazać urzędowi zaświadczenie o jego wysokości. Aby ustalić który wariant jest bardziej korzystny dla konkretnej osoby, pracodawca powinien wykazać zarobki uzyskane przez pracownika w kolejnych miesiącach danego roku.
Na podstawie złożonych dokumentów oblicza się, czy udzielone świadczenie było wypłacane w odpowiedniej wysokości. W przeciwnym wypadku ZUS podejmie decyzję o jego obniżeniu lub zawieszeniu. Nienależnie wypłacone świadczenia zostaną rozliczone w późniejszym terminie.
Miesięczne rozliczenie świadczenia przedemerytalnego
Rozliczenie miesięczne przychodu osiąganego w czasie pobierania świadczenia przedemerytalnego ZUS opiera się o porównaniu kwot przychodu osiągniętego przez świadczeniobiorcę w poszczególnych miesiącach kalendarzowych. Na rozliczenie składa się ostatecznie wynik z każdego miesiąca. W każdym miesiącu obowiązuje:
- dopuszczalna kwota przychodu w wysokości 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, który poprzedza termin waloryzacji,
- graniczna kwota przychodu w wysokości 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, który poprzedza termin waloryzacji.
Miesięczne przekroczenie kwot granicznych ZUS
Jeżeli osiągnięty przychód nie przekroczył dopuszczalnej kwoty, świadczenie przedemerytalne należy się w pełnej wysokości. Jeżeli wypłacano pomniejszone świadczenie, interesantowi przysługuje wyrównanie.
W przypadku gdy zarobki przekroczyły dopuszczalną kwotę, ale nie osiągnęły wartości kwoty granicznej, to świadczenie przysługuje w obniżonej wysokości. Środki przekazane przez ZUS będą obniżone o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Jeżeli pobierano w tym czasie świadczenie w pełnym wymiarze, zostanie ustalona kwota nienależnie pobranych środków z ZUS.
Przekroczenie kwoty granicznej skutkuje zawieszeniem praw do pobierania świadczenia przedemerytalnego ZUS w danym miesiącu. Jeżeli pobierano w tym czasie świadczenie w pełnym wymiarze, zostanie ustalona kwota nienależnie pobranych środków z ZUS.
Roczne rozliczenie świadczenia przedemerytalnego ZUS
W przypadku rozliczenia rocznego porównuje się kwoty przychodu osiągniętego w całym roku kalendarzowym. Pod uwagę bierze się także dopuszczalną i graniczną roczną kwotę przychodu, która ustalana jest każdego roku przez ZUS. Roczna kwota graniczna może się zmienić, jeżeli w danym roku rozliczeniowym:
- uzyskano prawo do świadczeń przedemerytalnych,
- ustało prawo do pobierania świadczeń albo zasiłków przedemerytalnych,
- wstrzymano wypłatę świadczenia albo zasiłku przedemerytalnego z innych względów niż osiąganie przychodu,
- zawieszono świadczenie przedemerytalne na wniosek interesanta.
W takich sytuacjach roczne kwoty ustalane są wyłącznie dla tych okresów, w których posiadało się prawo do pobierania świadczenia przedemerytalnego, z dokładnością do jednego dnia.
Roczne przekroczenie kwot granicznych ZUS
W przypadku gdy roczny przychód nie przekroczył dopuszczalnej rocznej kwoty przychodu, świadczenie zostanie wypłacone w pełnej wysokości. Gdy wypłacono świadczenie zmniejszone, to przysługuje wyrównanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli przychód osiągnięty w ciągu roku przekroczył kwotę dopuszczalną, ale nie przekroczył kwoty granicznej, to świadczenie zostanie wypłacone w zmniejszonej kwocie. Kwota świadczenia przekazanego przez ZUS będzie obniżona o kwotę przekroczenia dopuszczalnej rocznej kwoty przychodu. Jeżeli pobierano w tym czasie świadczenie w pełnym wymiarze, zostanie ustalona kwota środków z ZUS pobrana nienależnie.
Gdy roczny przychód przekroczył graniczną roczną kwotę przychodu, świadczenie podlega zawieszeniu w danym roku rozliczeniowym. Jeżeli w miesiącu, w którym wypłata świadczenia powinna być zawieszona, interesant pobrał środki z ZUS, zostanie ustalona kwota nienależnie pobranego świadczenia.
Rozliczenie z ZUS przed końcem roku rozliczeniowego
Jeżeli świadczeniobiorca złoży odpowiedni wniosek, może rozliczyć się z urzędem przed końcem roku rozliczeniowego. Taka możliwość oferowana jest osobom, dla których:
- ustało prawo do świadczenia ze względu na:
- wiek emerytalny,
- nabycie prawa do pobierania emerytury,
- nabyto nieruchomość rolną.
- prawo do świadczenia zostało zawieszone przez:
- nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy,
- nabycie prawa do renty inwalidzkiej,
- podjęcie decyzji o skorzystaniu z możliwości pobierania renty strukturalnej lub o charakterze rentowym z instytucji ubezpieczeniowej poza granicami Polski.
Ile można dorobić na świadczeniu emerytalnym?
Świadczeniobiorca, który dorabia w czasie pobierania świadczenia przedemerytalnego, musi zgłosić ten fakt do ZUS. Aby kontynuować pobieranie świadczeń, osiągany przychód nie może przekroczyć opisanych wcześniej kwot granicznych. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie ile można dorobić na świadczeniu emerytalnym zależna jest przede wszystkim od ustalonej na dany miesiąc (lub rok) kwoty granicznej.
Decydując się na dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym trzeba na bieżąco kontrolować decyzje ZUS. Przykładowo, od 1 marca 2022 roku graniczna miesięczna kwota przychodu wynosi 3 963,80 zł, a graniczna roczna kwota przychodu wynosi 47 565,60 zł. Przekroczenie tych wartości przez osiągany dochód pozbawi interesanta prawa do pobierania świadczenia przedemerytalnego.
Czytaj więcej:
Rozliczenie świadczeń przedemerytalnych ZUS: https://www.zus.pl/swiadczenia/swiadczenia-przedemerytalne/rozliczenie-przychodu
- 2Udostępnienia
- 2