Podstawa wymiaru kapitału początkowego ZUS
Co to jest podstawa wymiaru kapitału początkowego?
Podstawa wymiaru kapitału początkowego jest wartością ukazującą średni stosunek zarobków ubezpieczonego do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w danym roku (wskaźnik wysokości podstawy wymiaru) po pomnożeniu przez kwotę bazową (wartość przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 1998 roku). Podstawa wymiaru wykorzystywana jest do obliczenia wysokości kapitału początkowego, czyli jednego z najważniejszych czynników mających wpływ na wysokość emerytury przyznawanej na starych zasadach.
Ustalanie podstawy wymiaru kapitału początkowego ZUS
Naliczanie kapitału początkowego ZUS – nowe zasady. W jaki sposób ZUS ustala podstawę wymiaru kapitału początkowego? Do ustalenia podstawy wykorzystuje się kilka niezależnych wartości. Pod uwagę brane jest przede wszystkim wynagrodzenie i uposażenie osiągnięte przed 1999 rokiem (w zakresie 10 następujących po sobie lat, lub 20 lat wybranych przez ubezpieczonego), nawet jeżeli zostało wypłacone przez wielu różnych pracodawców. Doliczone zostaną również:
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłacone po 28 lutego 1995 roku
- kwoty zasiłków macierzyńskich, chorobowych, wyrównawczych i opiekuńczych
- kwoty świadczenia rehabilitacyjnego
- wartości zasiłków dla bezrobotnych i z pomocy społecznej (od których płaci się ubezpieczenia społeczne)
- rekompensaty wypłacane z tytułu podwyżki cen artykułów żywnościowych
- rekompensaty wypłacane z tytułu zrekompensowania okresowego niepodwyższania płac
W wybranym przez interesanta zakresie trzeba będzie udokumentować wszystkie osiągane przychody. Jeżeli nie ma takiej możliwości, do obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym okresie. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy płatnik udokumentował swoje zatrudnienie, ale na dokumentach nie znajdywały się informacje o uzyskanych dochodach. Minimalne wynagrodzenie zostanie przyjęte także za okresy pobierania świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Jak obliczyć podstawę wymiaru kapitału początkowego ZUS?
Jak krok po kroku obliczyć podstawę wymiaru kapitału początkowego ZUS?
- Po pierwsze należy zsumować zarobki osiągnięte w danym roku kalendarzowym, który znajduje się w zakresie wybranych 10 kolejnych lat (lub 20 lat wybranych przez ubezpieczonego).
- Kolejny krok to obliczenie w procentach stosunku rocznej sumy osiągniętych zarobków do rocznej sumy przeciętnego wynagrodzenia.
- Następnie sumuje się wskaźniki wynagrodzeń z poszczególnych lat i oblicza średnią arytmetyczną tych wskaźników – suma wskaźników dzielona jest przez liczbę lat, z których obliczana jest podstawa wymiaru. Wynikiem operacji jest wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, którego wartość nie może przekroczyć 250%.
- Ostatnim krokiem jest pomnożenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru przez kwotę bazową (przeciętnie wynagrodzenie w II kwartale kalendarzowym w 1998 roku – 1 220,89 zł).
- 2Udostępnienia
- 2