Zgłoszenie dziecka do ZUS
Aktualizacja 2 sierpnia 2022
Ubezpieczenie zdrowotne ZUS dziecka. Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia ZUS? Jak sprawdzić czy dziecko jest zgłoszone do ZUS? Dowiedz się więcej o zgłaszaniu członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. W ZUS ubezpieczenie dziecka jest jednym z najważniejszych obowiązków osób ubezpieczonych.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia ZUS
Wszyscy ubezpieczeni w ZUS, którzy opłacają składki zdrowotne mogą zgłosić członków swojej rodziny do ubezpieczenia. Choć lista członków rodziny których można ubezpieczyć nie ogranicza się do potomków, zgłoszenie dziecka do ZUS to najczęściej realizowana forma zgłoszenia. Jest to także jeden z najważniejszych obowiązków rodziców, ponieważ po zgłoszeniu mogą być pewni, że w razie potrzeby dziecko otrzyma pomoc w każdej publicznej placówce medycznej.
Ubezpieczenie dziecka w ZUS – do ilu lat?
Rodzice mają obowiązek ubezpieczać swoje dziecko w ZUS do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Jeżeli kontynuuje naukę np. na studiach, istnieje możliwość ubezpieczania dziecka aż do ukończenia przez nie 26 roku życia. Tytuł ubezpieczenia zmieni się jednak w momencie podpisania umowy o pracę – od tej pory składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane są bezpośrednio przez potomka. Znaczenie ma także data zakończenia edukacji, ponieważ ubezpieczenie obowiązuje wyłącznie do ostatniego dnia nauki. Mimo wszystko warto pamiętać, że jeżeli okres umowy dobiegnie końca, dziecko będzie mogło być ponownie zgłoszone (o ile kontynuuje naukę).
Jak zgłosić dziecko do ZUS?
Młodzi rodzice mogą zastanawiać się kto zgłasza dziecko do ZUS. Aktualnie istnieją trzy metody na zgłoszenie swojego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Opiekun może liczyć na pośrednictwo pracodawcy, urzędu pracy (jeżeli pozostaje bezrobotny) albo osobiście złożyć odpowiedni wniosek (jeżeli prowadzi własną działalność).
Zgłoszenie dziecka do ZUS przez pracodawcę jest standardową procedurą. Podejmując zatrudnienie u nowego płatnika, należy poinformować go w ciągu 7 dni o chęci ubezpieczenia członków rodziny. Trzeba pamiętać o dostarczeniu do niego danych osobowych swojego dziecka. Jeżeli rodzic zleci ubezpieczenie swojemu płatnikowi, pracodawca uzupełni ZUS ZCNA w ciągu 7 kolejnych dni. W tym celu powinien skorzystać z programu Płatnik lub aplikacji ePłatnik na PUE. Dokument może zostać uzupełniony również w wersji papierowej i dostarczony przez pracodawcę do urzędu osobiście lub pocztą.
W ZUS zgłoszenie dziecka realizuje się za pomocą formularza ZUS ZCNA, który rodzic prowadzący działalność gospodarczą powinien uzupełnić samodzielnie. Przedsiębiorca ma 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczenia na zgłoszenie członka rodziny. Płatnik może dostarczyć dokument osobiście do odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania placówki urzędu albo przesłać go pocztą. Alternatywną opcją jest uzupełnienie dokumentu w wersji elektronicznej.
Zgłoszenie dziecka do ZUS online
Jak dopisać dziecko do ubezpieczenia ZUS przez Internet? Istnieje możliwość samodzielnego zgłoszenia członka rodziny przez PUE. Wymaga to jednak posiadania konta w usłudze, dlatego uprzednio należy się zarejestrować i zalogować. Użytkownik może przejść do zakładki Obsługa członka rodziny a następnie wcisnąć przycisk Dodaj. Otworzy się okno w którym rodzic powinien wprowadzić dane osobiste i adresowe swojego dziecka. W ten sposób program tworzy dokument ZUS ZCNA, który zostaje przesłany do urzędu.
Zgłoszenie dziecka do ZUS po terminie
Rodzic ma obowiązek zgłoszenia swojego dziecka w ciągu 7 dni od wystąpienia okoliczności upoważniających do ubezpieczenia. Jeżeli tego nie zrobi, można złożyć zgłoszenie po terminie, ale data powstania obowiązku ubezpieczenia musi być zgodna ze stanem faktycznym, nawet jeżeli sięga kilku miesięcy wstecz. W niektórych przypadkach niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karą grzywny.
Zgłoszenie dziecka do ZUS bez PESEL
Dzieci którym nie przydzielono numeru PESEL nie mogą zostać zgłoszone w ZUS, ale mogą zostać objęte opieką zdrowotną. Dotyczy to jednak niemowląt do trzeciego miesiąca życia. W ich przypadku potwierdzenie prawa do opieki zdrowotnej realizowane jest na podstawie numeru PESEL opiekuna, który jest zobowiązany do zgłoszenia dziecka w przyszłości. Zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 7 dni od przyznania numeru PESEL.
Jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone w ZUS?
Aby rodzic mógł sprawdzić czy złożony przez niego wniosek został już zaakceptowany, może wybrać jedną z czterech dróg:
- Najszybszą metodą będzie sprawdzenie statusu ubezpieczenia z wykorzystaniem systemu IKP. Wystarczy zalogować się do usługi na konto dziecka, wejść w zakładkę Moje konto i odnaleźć sekcję Twoje ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli dziecko jest ubezpieczone, informacja na ten temat wyświetli się w okienku wraz z adekwatną treścią wiadomości “Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza prawo do świadczeń”.
- Status ubezpieczenia można sprawdzić w każdej przychodni NFZ. Podając numer PESEL dziecka można liczyć na natychmiastową odpowiedź dotyczącą tego, czy dziecko posiada już ubezpieczenie czy nie.
- Jedną z metod uzyskania informacji na temat tego, czy dziecko jest już ubezpieczone w ZUS jest założenie konta w systemie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Jeżeli dziecko posiada ubezpieczenie zdrowotne, wyświetli się adekwatna informacja na ten temat w zielonym oknie.
- Status wniosku wraz z listą osób ubezpieczonych można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bez względu na wybraną wcześniej metodę składania wniosku ZUS ZCNA.
Czytaj więcej:
Zgłoszenie członka rodziny do ZUS: https://www.zus.pl/-/wyrejestrowanie-ubezpieczonego-czlonkow-rodzi-1
- 4Udostępnienia
- 4